Sposoby na zamarznięte szyby

Monday, Oct 26, 2015
Sposoby na zamarznięte szyby

Osoby, które nie mają dostępu do garażu i zostawiają swój samochód na zewnątrz, zimą muszą liczyć się z tym, że okna w aucie zostaną pokryte warstwą lodu, który będzie trzeba usunąć podczas przygotowywania auta do jazdy. Zjawisko zamarzania cząsteczek wody na powierzchni szyb jest spowodowane przez nagrzane powietrze wewnątrz auta. Swoją temperaturą sprawia ono, że wilgoć znajdująca się w powietrzu na zewnątrz auta, skrapla się na szybie, a następnie zamarza, tworząc lód. Chcąc zmniejszyć ten efekt, warto przewietrzyć pojazd po zakończeniu jazdy. W innym przypadku trzeba zastosować jeden z popularnych sposobów na pozbycie się zamarzniętej cieczy.

Najczęściej używane narzędzia

Podczas czyszczenia szyb, najwięcej osób korzysta z podstawowych narzędzi, jakimi są zmiotka oraz skrobaczka. Należy pamiętać, że praca powinna być wykonana możliwie jak najostrożniej, żeby nie uszkodzić uszczelek lub nie porysować powierzchni szyby albo lakieru. Wiele osób wspomaga się wykorzystując nawiew. Niestety jest to rozwiązanie, za które grozi mandat, ponieważ auto z włączonym silnikiem, nie może stać na postoju dłużej niż minutę, ponieważ wiąże się to z wytwarzaniem zbyt dużej ilości spalin.

Prowizoryczne narzędzia

Jeśli nie mamy przy sobie skrobaczki, a musimy przygotować nasz pojazd do jazdy. Zamiast niej można użyć dowolną plastikową kartę np. kredytową. Należy jednak pamiętać, że karta powinna być nieważna, ponieważ w trakcie pracy może dojść do jej uszkodzenia. Jest to prowizoryczne rozwiązanie, jednak w niektórych sytuacjach może stać się ostatnią deską ratunku. Skrobiąc szyby warto zwracać uwagę, by karta zbytnio się nie wginała, ponieważ może to prowadzić do jej pęknięcia. Jeśli chcemy, by nasza prowizoryczna skrobaczka była sztywniejsza, możemy użyć dwóch albo trzech kart. Należy pamiętać o tym, by do skrobania używać szerszego boku. Zamiast kart, z powodzeniem można wykorzystać również inne przedmioty np. płytę CD.

Środki odmrażające

Osoby, które nie chcą męczyć się podczas ręcznego usuwania lodu, a pragną szybko i sprawnie przygotować auto do jazdy, z pewnością docenią odmrażacz. Jest to środek, dzięki któremu można sprawnie usunąć lód z powierzchni szyby. Wystarczy psiknąć nim na zamarzniętą powierzchnię i po chwili usunąć rozmarzający lód. Można go wykorzystać również w przypadku, gdy zamarzną zamki, lusterka, reflektory albo uszczelki. Wybierając środek, należy zwrócić szczególną uwagę na zakres temperatur, w którym sprawdza się dany płyn. Część preparatów nie działa podczas większych mrozów.

Domowe preparaty

Niezwykle popularne są również domowe sposoby na zamarznięte szyby. Skuteczne jest spryskiwanie szyb zimowym płynem do spryskiwaczy, do którego uprzednio dodamy denaturatu. Zwykły, zimowy płyn zawiera zbyt mało izopropanolu, by skutecznie usunąć warstwę lodu. Jeśli wzmocnimy go poprzez użycie denaturatu, jego działanie będzie znacznie bardziej efektywne. Alkohol sprawdza się również w połączeniu z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Należy jednak być ostrożnym, by nie zachlapać nim karoserii, ponieważ denaturat zostawia na jej powierzchni smugi.

Najprostszym sposobem jest wykorzystanie zwykłej wody. Niestety jej użycie niesie ze sobą duże ryzyko. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa temperatura cieczy. Wykorzystanie wody gorącej grozi pęknięciem szyby, wywołanym przez gwałtowną zmianę temperatury. Jeśli będzie ona zbyt zimna, może zamarznąć, powiększając warstwę lodu. Najlepiej oczywiście wykorzystać wodę letnią. Niezależnie od temperatury, warto zabezpieczyć ją przed zamarzaniem, dodając do niej np. łyżkę soli kuchennej.

Wśród domowych środków, bardzo popularnym rozwiązaniem jest odmrażacz wykonany z octu. Do jego przygotowania potrzeba trzech szklanek octu oraz jednej szklanki wody. Środek najlepiej sprawdzi się wlany do butelki ze spryskiwaczem. Można go stosować bezpośrednio na lód lub profilaktycznie, na powierzchnię szyby. Jednym z domowych sposobów, który daje zaskakujące efekty, jest pocieranie szyb połową cebuli lub ziemniaka.

Hydrofobizacja

Chcąc pozbyć się problemu na dłużej, można poddać auto hydrofobizacji. Zabieg wykonuje się w warsztacie, poprzez nałożenie specjalnej nanopowłoki zabezpieczającej powierzchnię szyby przed przywieraniem substancji różnego rodzaju. W ten sposób można zabezpieczyć ją przed powstawaniem warstwy lodu. Należy jednak pamiętać, że jej jednorazowe nałożenie wystarczy na około 12 miesięcy. W trakcie działania powłoki, nie woskować na powierzchni szyb podczas mycia samochodu.

Webasto

Najdroższym, ale bardzo skutecznym sposobem będzie z pewnością wykorzystanie Webasto. Jest to system, który został stworzony z myślą o samochodach ciężarowych, jednak istnieją wersje przystosowane również do osobówek. Urządzenie może pracować przy włączonym silniku. Niestety, jego wadą jest fakt, że musi być zasilane paliwem, pobieranym z baku samochodu. Nowoczesne urządzenia tego typu mogą być również uruchamiane za pomocą pilota. Dzięki czemu wstając rano można uruchomić ogrzewanie, a przed wyruszeniem samochód będzie gotowy do drogi.

Specjalne maty

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie niedopuszczanie do powstawania lodu na powierzchni szyby. W tym celu warto ją wcześniej zabezpieczyć. Najlepiej używając do tego specjalnej maty, którą kładzie się na powierzchnie szyby. Można również skorzystać z domowych sposobów i np. obsypać ją śniegiem lub przykryć kawałkiem materiału lub kartonu.

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie szyb w swoim aucie. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto przemyśleć swój wybór i zdecydować się na rozwiązanie, które będzie najlepiej dopasowane do konkretnej sytuacji oraz potrzeb.

LEAVE YOUR COMMENTS

Post comment as a guestDemo Options

Background only applies for Boxed,Framed, Rounded Layout