Uszkodzenia szyba co dalej

Monday, Oct 26, 2015
Uszkodzenia szyba co dalej

Drobne pęknięcia zdarzają się stosunkowo często, zwłaszcza w przypadku szyby przedniej, która jest nieustannie narażona na uderzenia kamieni oraz piasku. Z drugiej strony, pęknięcia bocznych oraz tylnej, w samochodach, które nie miały wypadku, należą do rzadkości. Należy pamiętać, by w przypadku wystąpienia jakichkolwiek pęknięć, wybrać się do mechanika w celu ich naprawy. Usunięcie niewielkich uszkodzeń jest stosunkowo tanie i pozwala przywrócić tafli szkła wytrzymałość. W przypadku większych pęknięć, jedyną opcją jest jej wymiana na nową. Jazda z uszkodzoną szybą jest niebezpieczna, ponadto uniemożliwia pojazdowi przejście przeglądu technicznego.

Jak naprawić pęknięcia?

Jeśli szyba w twoim samochodzie zostanie uszkodzona, wstawienie nowej należy powierzyć fachowcom, którzy posiadają stosowną wiedzę, wykonają pracę profesjonalnie, a ostateczny efekt będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo osobom jeżdżącym w aucie.

W przypadku, gdy pęknięcie znajduje się blisko krawędzi, istnieje niebezpieczeństwo, że będzie się ono poszerzać. W takim wypadku należy zabezpieczyć je taśmą i czym prędzej udać się do najbliższego warsztatu.

Uszkodzenie można naprawić jedynie, gdy nie znajduje się ono w polu widzenia kierowcy, nie jest zbyt duże, ani stare. Nie może także znajdować się po wewnętrznej stronie. W innym przypadku możliwa jest jedynie wymiana tafli na nową. Naprawa jest niemożliwa także wtedy, gdy na tafli pojawiło się zbyt wiele uszkodzeń. W przypadku kontroli policyjnej, uszkodzona szyba może spowodować nałożenie mandatu karnego oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Pęknięta tafla stanowi również poważne zagrożenie dla osób podróżujących w pojeździe. Właśnie dlatego, w przypadku pęknięcia, czym prędzej trzeba znaleźć odpowiedni warsztat.

Czym różnią się poszczególne rodzaje uszkodzeń?

Rodzaje pęknięć dzielimy ze względu na ich kształt. Wśród nich wyróżniamy:

  • gwiazdki,
  • rozetki,
  • wolne oczka,
  • półksiężyce.

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacjami, gdy występuje kilka rodzajów pęknięć na raz.

Przebieg wymiany tafli szklanej na nową

W warsztacie samochodowym stara tafla szklana zostaje usunięta. Proces ten rozpoczynany jest od usunięcia uszczelek, klipsów, a także wycieraczek. Dopiero wtedy można pozbyć się pozostałości starej szyby. Następnie usuwane są resztki starego kleju oraz następuje naniesienie nowego. Podczas wymiany usuwane są także ogniska korozji i czyszczona jest karoseria, co umożliwia poprawny montaż nowej tafli. Następnie należy poczekać, aż klej zastygnie. Chcąc zabezpieczyć szybę przed przemieszczaniem się pod wpływem własnego ciężaru, najczęściej unieruchamia się ją za pomocą taśmy klejącej.

Należy pamiętać, by wymianę zlecać jedynie fachowcom, którzy posiadają niezbędne umiejętności oraz sprzęt np. drut tnący albo przyssawki, dzięki czemu będą w stanie przeprowadzić zabieg bezpiecznie i zgodnie z zaleceniami producenta danego pojazdu.

Uszkodzona szyba a odszkodowanie

Jeśli szyba w naszym pojeździe zostanie uszkodzona, w wielu przypadkach przysługuje nam rekompensata. Najłatwiej uzyskać odszkodowanie w sytuacji, gdy mamy wykupione ubezpieczenie, które zapewnia pokrycie kosztów wymiany.

W innym przypadku można starać się o wypłacenie rekompensaty ze strony zarządcy drogi, gdzie doszło do uszkodzenia.

Ostatnią opcją jest dociekanie odszkodowania od kierowcy, spod którego auta np. wypadł kamień i uszkodził nasze mienie.

LEAVE YOUR COMMENTS

Post comment as a guestDemo Options

Background only applies for Boxed,Framed, Rounded Layout