Szyby samochodowe wpływ na bezpieczeństwo

Monday, Oct 26, 2015
Szyby samochodowe wpływ na bezpieczeństwo

Myśląc o samochodzie przystosowanym do bezpiecznej i komfortowej jazdy pierwsze na myśl przychodzą nam sprawny silnik i hamulce, dostosowane do pory roku opony i działający bez zarzutu układ kierowniczy. Niestety kierowcy często nie przykładają należytej uwagi do szyby czołowej, mimo tego, że ma ona bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów.

Jak ograniczyć zużywanie się szyby?

Jakość przedniej szyby jest szczególnie istotna w przypadku jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych oraz na drodze o złej nawierzchni. Deszcz, grad, śnieg, wichury, lecące z naprzeciwka owady oraz odpryskujące spod kół jadącego przed nami auta kamyki czy żwir – przednie szyby ciągle narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i zewnętrznych.

Wszystkie te czynniki wpływają ograniczanie widoczności, ale również na jakość, zużycie oraz stopniowe niszczenie szkła, dlatego powinna ono podlegać nie tylko regularnym przeglądom, ale również być we właściwy sposób czyszczone. Niestety wielu kierowców albo zapomina o jej czyszczeniu albo robi to nieprawidłowo. Zalegające na szybie szron, sadź, plamy błota lub przylegający śnieg powinny być usuwane przy użyciu specjalnego narzędzia. Przecieranie brudu niewypłukaną szmatką lub gąbką może skończyć się zarysowaniami na szkle. Podobnym efektem może skończyć się wycieranie większych zanieczyszczeń wycieraczkami lub używanie wycieraczek zużytych.

Odpryski i rysy – jak sobie z nimi poradzić?

Należy pamiętać, że małe rysy same w sobie wcale nie muszą powodować ograniczenia widoczności. Problemem są natomiast dostające się do nich ziarenka piasku i zanieczyszczenia. Przy każdym kolejnym przetarciu i mocniejszych podmuchach wiatru zalegające w nich żwir i piasek mogą powodować rozrastanie się rys. Smugi i rysy szczególnie niebezpieczne są w nocy i przy ostrym świetle słonecznym, kiedy mogą ograniczać widoczność, rozpraszać padające światło tym samym dezorientując kierowcę.

Częstym błędem popełnianym przez kierowców, którzy zauważyli rysy na szybie, jest podjęcie próby samodzielnego szlifowania ich. W tym celu należy zwrócić się do fachowej firmy, nieumiejętne szlifowanie może bowiem wpływać na punktowe matowienie co sprawia, że obraz na szybie staje się zniekształcony.

Nowoczesne szyby posiadają specjalne powłoki, które wzmacniają ich konstrukcję, należy jednak pamiętać o tym, że nieprawidłowe użytkowanie i czyszczenie może je osłabiać. Producenci szkła starają się zapewnić kierowcom komfort i bezpieczeństwo na różne sposoby, m.in. wyposażając je w powłoki, które osłabiają nadmierne nagrzewanie się auta latem.

LEAVE YOUR COMMENTS

Post comment as a guestDemo Options

Background only applies for Boxed,Framed, Rounded Layout