Parowanie szyb samochodowych

Monday, Oct 26, 2015
Parowanie szyb samochodowych

Parowanie szyb w samochodzie jest problemem, z którym kierowcy spotykają się stosunkowo często. Mimo że zjawisko to realnie zagraża zdrowiu i życiu kierowcy i pasażerów, wiele osób nie poświęca mu należytej uwagi i zamiast zapobiec problemowi, stara się go maskować.

Parowanie szyb jesienią i zimą

Z parowaniem szyb spotykamy się najczęściej jesienią i zimą. Występują wtedy wahania temperatur oraz częste opady deszczu i śniegu. W efekcie zmian atmosferycznych we wnętrzu pojazdu gromadzi się wilgoć, która jest bezpośrednią przyczyną zaparowanych szyb.

Jesienią i zimą do samochodu na obuwiu i ubraniach wnosi się wodę i śnieg. Gdy wsiąkają one w welurowe dywaniki, poziom wilgoci w aucie szybko się podnosi. Sposobem, który zniweluje wilgoć jest włączenie klimatyzacji zaraz po wejściu do samochodu. W sezonie zimowym podstawą powinno jednak być wymienienie welurowych dywaników na gumowe, w które woda nie będzie wsiąkać i które będzie można łatwiej wyczyścić.

Jak walczyć z nadmierną wilgocią?

Jeśli parowanie szyb nie ustępuje latem i wiosną, należy dokładnie przyjrzeć się uszczelkom w drzwiach oraz bagażniku i ocenić ich jakość. Zużyte i zniszczone uszczelki przepuszczają do wnętrza wodę opadową w wyniku czego gromadzi się ona w samochodzie.

Kolejną podjętą przez nas czynnością powinno być prawidłowe ustawienie nawiewów oraz dokładne wyczyszczenie wnętrza auta. Czynnik brudu często jest przez kierowców marginalizowany, nie zdają sobie oni sprawy z tego, że zanieczyszczenia również gromadzą wilgoć. Czyszczenie auta można zlecić zewnętrzne firmie lub wykonać samemu, należy jednak pamiętać o stosowaniu specjalistycznych preparatów chemicznych. Środki czyszczące nie tylko czyszczą szybę, ale zostawiają również na niej powłokę ochronną. Do walki z parowaniem szyb można zastosować również powszechnie dostępne pochłaniacze, które absorbują nadmiar wilgoci.

Inne przyczyny parowania szyb w samochodzie

Jeśli mimo zastosowania tych środków zapobiegawczych wilgoć nadal występuje, istota problemu leży gdzieś indziej. Do powszechnych przyczyn wilgoci w samochodzie należy na przykład zanieczyszczenie filtra pyłkowego. W momencie, gdy ulega on zapchaniu zablokowany zostaje przepływ świeżego powietrza i podczas opadów atmosferycznych występuje nadmierne parowanie. W tym przypadku, usuwanie pary poprzez włączenie klimatyzacji jest jedynie maskowaniem problemu. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest po prostu wymiana filtra pyłkowego, co na szczęście nie wiąże się z dużymi kosztami.

Przestrzeganie kilku wspomnianych zasad nie jest ani czasochłonne, ani bardzo kosztowne, jest natomiast duża szansa na to, że rozwiąże problemy z parowaniem szyb w samochodzie. Oczywiście, czasami problem może być poważniejszy. Wilgoć może pojawiać się, gdy do środka – w wyniku awarii radiatora nagrzewnicy – wycieka płyn chłodzący. W tym przypadku ustawienie nawiewów czy wymiana uszczelek już nie pomogą - konieczna jest po prostu naprawa radiatora nagrzewnicy.

LEAVE YOUR COMMENTS

Post comment as a guestDemo Options

Background only applies for Boxed,Framed, Rounded Layout