Rodzaje szyb samochodowych

Monday, Oct 26, 2015
Rodzaje szyb samochodowych

Choć narodziny czterokołowych automobilów sięgają 1886 roku, to dopiero 18 lat później, w 1904, wynaleziona i wprowadzona została czołowa szyba samochodowa. W tym okresie pojazdy uważane były za coś nowego i nie były dostosowane do masowego użytku. Pierwsze autoszyby były wykonane ze zwykłego, kruchego szkła – i przy najdrobniejszych stłuczkach rozsypywały się na wiele kawałków, nierzadko raniąc kierowców i pasażerów.

Kruchość wykorzystanego szkła wymogła od producentów pojazdów poprawę bezpieczeństwa – do ok. połowy XX wieku często wykorzystywano jeszcze szkło hartowane, by po tym okresie częściej korzystać z dużo trwalszego szkła laminowanego, które dziś jest już wymagane w pojazdach. Na użycie w pojazdach laminowanych tafli wpadł Henry Ford, który kazał je stosować w każdym wyprodukowanym przez swoje przedsiębiorstwo wehikule.

Laminowane szyby samochodowe charakteryzują się m.in. tym, że nie tłuką się na wiele kawałków – po uderzeniu popękane szkło utrzymuje się na specjalnym laminacie znajdującym się między taflami. Do dzisiaj powstało wiele różnych rodzajów szyb samochodowych, które charakteryzuje się szeregiem różnych udogodnień. Przybliżymy w tym artykule ich różne rodzaje:

1. Z wbudowaną anteną

Szczególnie w nowoczesnych modelach, różne marki decydują się na dodanie specjalnej, zintegrowanej anteny. Są one montowane najczęściej w tylnych szybach samochodowych i pomagają w polepszeniu działania urządzeń GPS czy również radia. Minimalizowany jest wtedy wpływ warunków atmosferycznych, takich jak np. wiatr, na odbiór sygnału, dzięki czemu odbiór jest zawsze niezakłócony i płynny.

2. Atermiczne

Jednym z popularniejszych widoków wśród dzisiejszych kierowców, są specjalne modele atermiczne. Najczęściej charakteryzuje je lekko zielony lub niebieski kolor. Świetnie sprawdzają się m.in. w słoneczne, letnie dni, ponieważ ograniczają przepuszczanie promieni słonecznych, a także chronią przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Ilość pochłoniętego ciepła może wynosić nawet kilkadziesiąt procent, zatem jest to rozwiązanie bardzo wydajne.

3. Ogrzewane

Choć kojarzone głównie z wygodą, ogrzewane szkło czołowe pomoże również zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, ponieważ nie dopuszcza do powstawania pary wewnątrz pojazdu i osadzania się jej na szkle. Co więcej jest bardzo przydatne w zimie – dzięki niemu z łatwością i bez wysiłku pozbędziemy się zmrożonego śniegu oraz szronu uniemożliwiającego jazdę.

4. Akustyczne

Coraz częściej można spotkać się z szybami samochodowymi wygłuszającymi hałas. Dzięki nim nie docierają do wnętrza samochodu odgłosy z zewnątrz, czy dźwięk silnika. Rozwiązanie to widziane jest bardzo często w pojazdach wysokich klas, których użytkownicy na pierwszym miejscu stawiają komfort i wygodę. Niwelują one także hałas spowodowany przez wiatr czy różne warunki atmosferyczne (np. krople deszczu).

5. Z podwójną folią

Dzięki zastosowaniu podwójnej folii, nowoczesne modele szyb samochodowych mogą odbijać dużo więcej promieni słonecznych i UV od np. wariantów atermicznych. Ciepłe, gorące wnętrza aut są wręcz nie do zniesienia w czasie letnich dni – aby ograniczyć użycie klimatyzacji i zmniejszyć przez to użycie paliwa, wykorzystuje się właśnie wydajne modele z podwójną folią.

6. Z wbudowanymi kamerami

Niejako standardem stają się warianty z wbudowanymi kamerami, które odpowiadają za szereg różnych funkcji samochodu. Rozwiązanie to może dotyczyć np. automatycznego sterowania światłami, czy też dzięki termowizji ułatwiać jazdę w nocy. Samochodowe szyby czołowe z wbudowanymi kamerami pozwolą polepszyć ogólne bezpieczeństwo jazdy i wspomogą jej płynność.

7. Z automatycznymi wycieraczkami lub powłoką hydrofobową

Każdy kierowca wie, jak trudne i uciążliwe jest jechanie z wodą stale spływającą po szkle. Często, aby pozbyć się niedogodności z tym związanych, pokrywa się czołowe tafle specjalną warstwą zupełnie przezroczystej substancji hydrofobowej, która utrzymuje szybę auta czystą i nie dopuszcza do utrzymywania się wody. Innym rozwiązaniem są automatyczne wycieraczki, które włączają się w odpowiednim momencie, dopasowując szybkość pracy do warunków pogodowych.

Nie są to wszystkie autoszyby obecne na rynku. Dostępnych jest jeszcze wiele modeli, a wraz z rozwojem technologii możemy spodziewać się kolejnych, innowacyjnych rewelacji. Dobranie odpowiedniej szyby samochodowej jest bardzo ważne i będzie wpływało na odczuwany przez nas komfort z jazdy. Jeśli szukasz konkretnego modelu do swojego samochodu, skontaktuj się z nami – dzięki bogatemu doświadczeniu jesteśmy w stanie pomóc i odpowiednio doradzić każdemu kierowcy.

LEAVE YOUR COMMENTS

Post comment as a guestDemo Options

Background only applies for Boxed,Framed, Rounded Layout